Tesla zbuduje sieć stacji w Polsce? Na razie ważniejsza jest nowa fabryka baterii

To że od jakiegoś czasu w mediach masowych coraz więcej pisze się o samochodach Tesla, cieszy z dwóch powodów. Po pierwsze, Elona Muska uważam za współczesne połączenie Tomasza Edisona i Henry’ego Forda. Tworzy odważne, nieco szalone wizje, takie jak superszybki transport ludzi nazwany roboczo Hyperloop. Podróż z Los Angeles do San Francisco (570 km) w kapsułach mknących  w rurach z niskim ciśnieniem z prędkością 962 km/h zajmowałaby 35 minut.  Z drugiej strony jest twardo stąpającym po ziemi przedsiębiorcą, który dba by jego firmy były rentowne. Drugi powód jest bardziej osobisty. Będąc na urlopie w Kalifornii zakochałem się w marce. Sporo jeździło tam Modeli S będących idealną realizacją wizji Muska tworzenia masowo dostępnych samochodów elektrycznych, które osiągami i designem dorównują spalinowym autom z górnej półki.

Tu model który ładował się stojąc na parkingu w Monterey w Kalifornii:

130612182333_ladowanie1

 

 

 

 

 

 

 

Tesla w Polsce wydawał się wtedy melodią przyszłości. Dalej tak jest, choć może już nie aż tak dalekiej. Według opublikowanej właśnie przez koncern mapki w 2015 roku na Wisłą pojawią się dwie stacje do ładowania elektrycznych samochodów tzw. Superchargers. Załadowanie baterii do połowy zajmuje niecałe 20 minut i jest darmowe.

Stacje istniejące obecnie w Europie:

Superchargers_lato 2013

 

Te które powstaną w drugiej połowie 2014 roku:

Superchargers_w najbliższym czasie

 

W zimie 2014/2015 roku:

Superchargers_zima 2014-2015

 

I wreszcie kluczowa mapka przedstawiająca sieć Superchargers w 2015 roku. Tu widzimy dwie stacje w Polsce koło Poznania i Łodzi. Zobaczymy czy plan zostanie zrealizowany.

Superchargers 2015

źródło: Teslamotors.com

Widać że sieć skonstruowana jest w sposób przemyślany, przykładem pojedyncze stacje biegnące od południowej Bułgarii przez Serbię i Węgry. Jak to możliwe, skoro dzisiejsza cena samochodów jest zaporowa w Polsce, a co dopiero w biedniejszej Bułgarii, nie mówiąc o Serbii – kraju który wciąż odczuwa skutki wojny po rozpadzie Jugosławii, nalotów NATO i późniejszych sankcji. Przypuszczam że stacje nie są nie tylko dla Bułgarów i Serbów ale przede wszystkim dla niemieckich Turków, którzy tamtędy jeżdżą do Niemiec. Widziałem to wracając przez Serbię z urlopu – droga była wręcz zatkana przez samochody Turków na niemieckich numerach, wracających z wakacji.

Z punktu widzenia długofalowej ekspansji Tesli ważniejsza niż rozwój sieci Superchargerów jest informacja o planach budowy nowej olbrzymiej elektrowni i fabryki baterii zbudowanej we współpracy z firmą Panasonic. Gigafactory zajmie od od 500 do 1000 ha, zatrudniając 6500 tys. osób.

Tesla gigabattery

 

Wszystko po to aby osiągnąć cenę 100 dolarów za jedną kwh baterii, co oznaczałoby zmniejszenie kosztów przynajmniej o 30 proc. Dla porównania, dzisiaj firma płaci za oceanem od 200 do 250 dolarów. Na razie nie wiadomo gdzie dokładnie powstanie Gigafactory. Rozważane są cztery południowe, olbrzymie i słabo zaludnione stany: Teksas, Nowy Meksyk, Arizona i Nevada. Stamtąd gotowe baterie byłyby transportowane do fabryki Tesli we Freemont w Kalifornii.

[AKTUALIZACJA 5.09.2014] Wczoraj Tesla poinformowała, że Gigafactory powstanie w Nevadzie.

 

[AKTUALIZACJA 2,  30.09.2014] Jest już zaktualizowana mapa stacji w Europie w 2015 roku. Liczba planowanych stacji w Polsce wzrosła z dwóch do pięciu: oprócz tych koło Poznania i Warszawy, także między między Katowicami a Krakowem, koło Wrocławia i Gdańska.

capture-20140929-134717

Ten wpis został opublikowany w kategorii Tesla i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Tesla zbuduje sieć stacji w Polsce? Na razie ważniejsza jest nowa fabryka baterii

 1. Herrero pisze:

  No ciekawe jak to się rozwinie. Zobaczymy

 2. Olga21 pisze:

  Bardzo ciekawe, ekologiczne rozwiązanie. Fajnie byłoby aby było powszechnie dostępne w Polsce, może za kilkanaście-kilkadziesiąt lat… Ale pozytywne jest to, że w planach nasz kraj jest uwzględniany i ilość stacji wzrasta z każdą nową myślą projektową 🙂 poczekamy…zobaczymy

 3. anna11 pisze:

  Trzymam kciuki za pomyślność tej inwestycji. To byłby kolejny skok technologiczny dla Polski. Super sprawa…

 4. moni pisze:

  wow… zbyt piękne aby było prawdziwe…. Byłaby to super sprawa dla naszego karaju

 5. grupa Jurgena pisze:

  słuchając elon Musk jego wizie przyszłości odnosi się wrażenie ze szczęście nigdy nie może go opuścić jakby chciał spełniać swe marzenia nie pacząc na ochronę klimatu czy koszty, sukces jego tesli jego baterii jakby go upewniało ze idzie w dobrym kierunku. mamy wrażenie Jakby realizował swój projekt na kolanie. Czy rzeczywiście projekt Bateria został dokładnie i do końca przemyślany. co się stanie Pańską wizja gdy ktoś położy na Pana biurko jutro ! projekt urządzenia który wywraca cala światowa gospodarkę do góry nogami dając nowa energie która jest tańsza prosta i ma zastosowanie do wszystkich rodzaju napędu . Czy wszystkie wizje oparte na Baterii pomogą nam chronić klimat. to dzięki pracom nad zastąpienia benzyny w samochodach została odkryta free energy,do Pana należny wybór jeśli uwierzy Pan ze jutro rano Bedze projekt na Pana biurku pójdzie Pan całkiem innym kierunku jak świat : Jeśli wybierze Pan baterie będzie Pan potem gonił ten świat napędzany free energy. Grupa Jurgena

 6. Lingbart pisze:

  Na pewno zapewniłoby to dodatkowe miejsca pracy, także dla tłumaczy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.